top of page
  • Obrázek autorapLanas

Petr Casanova: 13 způsobů jak být efektivnější


Pche, čím mi může poradit nějaká dceruška, která přišla k hotovému? – tak zní jeden z předsudků, kterým chudí mylně hodnotí bohaté. Tak například: „Zdědit majetek, který vybudoval někdo jiný, je nejnevděčnější a psychicky nejnáročnější úkol. Měla jsem čtyři děti a zdědila zadluženou firmu s tisícovkami zaměstnanců. Nemohla jsem jít dosavadní cestou, ta firmu dovedla k dluhům. Ale jakoukoli jinou cestu mi lidé rozmlouvali, protože ještě nebyla ověřená. Přitom jsem firmu nesměla položit,“ vzpomíná Gina Rinehart na extrémní životní zkoušku, kterou ale zvládla. 58letá australská těžařka se loni na jaře stala krátce nejbohatší ženou světa…

„Lidé, kteří nikdy nedědili, netuší, jaké blaho je být odpovědný jen za sebe, moci vystoupit z vlaku, který mi nevyhovuje, a přestoupit na jiný. To dědic se svědomím udělat nemůže.“ Gina Rinehart (rozhovor s ní vyjde v novém FC)

Marta Ortega Pérez je jiný případ, nejmladší dcera nejbohatšího Evropana. Otec Amancio z prachu poválečného Španělska vybudoval Inditex, největší oděvní konglomerát světa, který má dnes osm prodejních formátů – Zara, Pull & Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home a Uterqüe. Tehdy mu bylo 13 let a vše, co měl, bylo základní vzdělání, zápal a praxe poslíčka s obleky.

Naopak Martě dal nejlepší základy. Anglicky, francouzsky a italsky ji naučili na jezuitské škole v Santa Maria del Mar, obchodní vzdělání dostala ve Švýcarsku a Londýně. Otec ji odmala bral do kanceláře, nikdo jiný tak firmu nezná lépe, příčiny jejích problémů i úspěchů. Když bylo Martě 5 let, španělská textilka otevřela první zahraniční obchod v Portugalsku, posléze v New Yorku. Dnes má 6058 butiků v 86 zemích. Expanduje extrémně rychle a dnes 28letou Martu čeká břímě – pokračovat a řídit 80 000 zaměstnanců. 77letý Ortega má sice ještě dceru a syna z prvního manželství, ale Sandra šla svou podnikatelskou cestou a Mark je postižený. Martě připadne 59% obchodní podíl v Inditexu, dnes oceněný na 47,7 miliardy dolarů.

Záviděníhodné, nezáviděníhodné – co myslíte?

A jak byste Vy, být na místě Amancia a jeho druhé ženy Flory, vychovávali dívku, která se okamžikem závěti stane nejbohatší ženou planety? Jak ji tím nezničit?

„Rodiče mi odjakživa říkali: Máš stejně času jako kdokoli jiný. Pokud chceš být úspěšnější, musíš ho využívat lépe než ostatní,“ svěřila se Marta se 13 způsoby, jak si den prodlužuje ona. Protože jde o základní vzdělání, rozhodli jsme se ho nezveřejnit v časopise, k němuž mají přístup jen předplatitelé, ale všem na netu.

Poznámka: Kdykoli mávnete rukou, že tohle není třeba, mějte na mysli, že takto žije nejbohatší Evropan. Zbohatl z nuly. I on měl a má jenom 24 hodin denně, se kterými pracuje. Co dělá, že je úspěšnější než kdokoli z nás? A co naučil dceru?

1. Buďte ranní ptáče

Nejde o to stihnout více věcí. Ale nabrat více energie do rezervoáru sil. Čas, kdy ještě nezvoní telefony, nekřičí děti a není žádná doprava, je vhodný na zacvičení, klidné přemýšlení nebo prostě jen uklidňující šálek kávy. Koncentraci před startem. Nebo jste snad viděli olympijského vítěze, který vyběhl na dráhu rovnou z taxi?

2. Usilujte o zpětnou vazbu

Ať máte jakoukoli pozici – podřízený, nebo šéf – žádejte od jiných hodnocení své osoby. Ano, je to atentát na Vaše ego, nicméně jen tak odhalíte slabiny, které jste doposud nezaznamenali a jiné třeba tlučou do očí. Mohou Vás tahat zpátky, brzdit v kariéře. Uvědomit si chybu včas je lepší než znásilňovat aktivity, na něž nemáte.

3. Pište si seznam úkolů

Přenášejte všechny své úkoly z hlavy na papír. Jednak na papíře si užijete jejich přeškrtávání a jednak hlava slouží k roztáčení myšlenek, ne k jejich zadržování.

4. Stanovujte si priority

Nemáte čas na to, co máte opravdu rádi? Tak úkoly, které zvládnou jiní, se naučte delegovat a nepodstatné zcela eliminovat. Den má jen 24 hodin. Když je zaneřádíte činnostmi, které Vám nic nepřinášejí, nedivte se, že nic nemáte. Peníze ani radost.

5. Meditujte

I jalový čas můžete využít. Doma, v autě, při čekání – na minutu, 5 minut nebo 15 minut se soustřeďte jen na hluboké a pravidelné dýchání. Zregenerujete tělo i mysl.

6. Proveďte to hned

Úkoly jsou jako nepřátelé. Nenechte je žít. Nevymlouvejte se, neodkládejte je – tím se budou jen hromadit a leptat Vaši sebedůvěru. Potřebujete něco vyřešit? Hned.

7. Potěšte lidi kolem sebe

Někdy stačí slovo, maličkost, sdílení pocitů. Každý, koho potkáte a vyjádříte mu, že je pro Vás důležitý, Vám bude rád v budoucnu užitečný. Velikost člověka se vždy měřila chováním k někomu, kdo pro něj v dané chvíli nemůže nic udělat.

8. Odpojte se

Jediné období, kdy jsme offline, je během spánku. To je málo, přes den se rychle vybíjíme. Vypněte mobil na 1 hodinu denně. Získáte čas na nerušené přemýšlení a jen Vaše aktivity. Myslíte, že by Vám ta hodina chyběla? Je prokázáno, že každá práce trvá tak dlouho, kolik je na ni času. Tedy, máte-li energii a na co se těšit.

9. Dejte si 10minutového šlofíka

V práci nemůžete? Ortega si dopřává krátký spánek ihned po příchodu z práce. Už 10 minut ho umí zrelaxovat lépe než hodinová masáž a nakopnout na zbytek dne.

10. Nastavujte si krátkodobé cíle

Dosahují se snáze než velké sny a stanovujete-li si je často, neustále, udrží Vás namotivované. Je příjemnější splnit malý závazek denně než velký jednou za rok. Podívejte se na svůj seznam – bod 3. Těch krátkodobých cílů na den máte dost.

11. Volume doprava

Uvolnit páru… Marta si prý nejméně jednou denně pustí svou oblíbenou píseň, a to hodně nahlas. Do sluchátek. V autě. Zařve si nejvíc, jak je to možné. Rychlý relax.

12. Udržujte pořádek

Když se naučíte řešit problémy ihned, přestanete mít stůl zavalený starými lejstry. I domácnost si udržíte uklizenou. Přehled bude i ve Vaší hlavě. Neprodlenné řešení problémů umožňuje mysli být neustále rychlá a trénovaná, nepřetržitě a pozitivně.

13. Dopřejte si Sobremesu

Španělé tak říkají siestě po jídle. Prostě chvíli lenoší. Člověk je beztak nevýkonný, protože se krev, i z mozku, stahuje do žaludku podpořit trávení. Ve střední Evropě se většinou snažíme přemoci přírodu, nacpat se a utíkat zase do práce. Mozek ani žaludek nás moc rádi nemají. Amancio Ortega tolik nespěchal. Přesto se z ničeho dopracoval k majetku ve výši 1,048 bilionu Kč. Nikdo jiný v Evropě není schopen ze svých finančních aktiv hypoteticky pokrýt až 58 % aktuálního veřejného dluhu České republiky. Možná je to náhoda, možná opravdu i ve formě využívání času.

Více o myšlení, které bohaté odlišuje, naleznete v časopise FC.

Petr Casanova

18 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Комментарии


bottom of page