top of page
  • Obrázek autorapLanas

Přehled Meridiánových drah


Dvanáct hlavních meridiánů


Meridián plic - jin

Čas: 3.–5. hodina

V činnosti jsou plíce, proto se obvykle v tuto dobu budí kuřáci, astmatici, nemocní na průdušky, s rýmou a se záněty cest dýchacích. V této době také člověk pociťuje největší strach a úzkost. Každá maličkost nabývá obrovského významu.

Obecná charakteristika: jinová dráha, probíhající sestupně od hrudníku k ruce
Průběh dráhy: Začíná ve středu dutiny břišní, dotýká se tlustého střeva, vede nahoru k bránici a do plic. Na povrch vystupuje pod klíční kostí a je možné ji stimulovat dlaněmi. Pokračuje po vnitřní straně paže k lokti, podél předloktí a končí na vnější straně konce palce u ruky. Další jeho větev zahýbá přes zápěstí a vede k ukazováčku , kde se setkává s meridiánem tlustého střeva.

Orgány a okrsky pod vlivem: nos, hrdlo, plíce hrudník, horní končetiny

Nálady: smutek

Element: kov – vzduch

Rovnováha energie: pokora, skromnost, radost, spokojenost tolerance

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Souvisejí s jednotlivými funkcemi plic. Typickými jsou zde dýchací obtíže, kašel, astma, pocity dušnosti a plnosti v hrudi, bolesti v jamce klíční kosti, bolesti v krku, zimnice, horečky s pocením i bez něj, snížená odolnost vůči chladu a infekcím, ale i srdeční arytmie, bolesti v zápěstí a ramenou, problémy s močením, některé ekzémy, skvrny na pokožce, suchá a drsná kůže, ztráta ochlupení.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Emoční otupělost, deprese, melancholie, sebepodceňování, stísněnost, pohrdání, lítost, ironie.

Meridián tlustého střeva – jang

Čas: 5.–7. hodina

V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňování, vyhýbat se stresu a spěchu. Probouzet se je třeba postupně, neboť nemocní lidé se právě v tuto dobu cítí velmi špatně. Je vhodné pít hodně čaje.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhá vzestupně od ruky k hlavěPrůběh dráhy: Začíná u nehtového lůžka ukazováčku, vede po vnější straně ukazováčku k zápěstí, dále podél vnější strany předloktí, přes loket k nadloktí a k nejvyššímu bodu na rameni. Jedna větev meridiánu se stáčí do vnitřku těla a vede do plic a dále k tlustému střevu. Další větev zůstává na povrchu a vede ke krku, přes tvář a vnitřkem přes zuby a vnitřkem přes zuby a končí v místě, kde překříží horní ret pod nosní dírkou.

Orgány pod jejím vlivem: ústa, zuby, hlava , hrdlo, jazyk, tváře, jícen a horní končetiny

Nálady: smutek

Element: kov – vzduch

Rovnováha energie: schopnost nadchnout se, umění odpouštět, schopnost nechat věci běžet, velkorysost

Projevy fyzické nerovnováhy: Bolesti zubů, bolestivý otok hrdla provázený zduřením mandlí, zánět hrdla, bolesti v nadloktí a v břiše, ale také zežloutnutí očního bělma, pocit sucha v očích, výtok řídkých hlenů a krvácení z nosu, syndrom zablokování krku, nefunkčnost a potíže s ohýbáním ukazováčku.

Projevy psychické nerovnováhy: Disharmonie dráhy vyvolá tajnůstkářství, dlouhodobé zadržování přežitých, už neaktuálních emocí a citů, problémy s aktem dávání a přijímání na citové rovině a z toho vyplývající pocity nedostatečného ocenění či zneužívání s neprojevovanou vnitřní depresí. Dále soužení, pocity viny, deprese, apatie, lhostejnost, lakota, sobectví.

Meridián žaludku – jang

Čas: 7.–9. hodina

Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající sestupně od hlavy k noze.

Průběh dráhy meridiánu: Přebírá energii meridiánu tlustého střeva a začíná pod nosní dírkou, stoupá vnitřkem ke kořeni nosu a na povrch vystupuje pod očima. Po straně nosu vede až ke spodní čelisti a před uchem zahýbá ke spánku a nahoru k lebce, potom opět vede dolů přes čelistní kloub ke krku, přes kklíční kost a hrudník do žaludku. Dále vede do břicha a do slabin, odtud jde směrem ke stehnu, k vnější straně kolena a zepředu středem holeně ke špičce chodidla a končí na vnější straně druhého a třetího prstu na noze. Od nártu vede jedna krátká větev k vnitřní straně palce, zde se spojuje s energetickou dráhou sleziny-slinivky.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava, tváře,ústa, zuby, hrdlo, žaludek a střeva, dolní končetiny

Nálady: starosti

Element: země

Rovnováha energie: důvěra, schopnost vcítit se – empatie, spokojenost, přizpůsobivost, soucit

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Nadýmání, špatné trávení, poruchy teplotní regulace, vtahování chladu do nohou, dále vysoké horečky spojené s blouzněním, bolestivé otoky hrdla a kolenou, bolesti dolních končetin v místech průběhu dráhy, bolesti v krku nebo bolesti zubů, onemocněné prsní žlázy, bolesti kloubů, napětí v oblasti čelistí.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy vyvolá neschopnost přijímat lásku a chápat své okolí, na druhé straně příliš velkou citlivost vůči emocionálním impulsům, ustaranost – naproti tomu nevšímavost, zatrpklost, mlčenlivost, povrchnost, výbuchy zlosti. Dále odmítání, zahořklost, pochybnosti, kritičnost, zklamání, nedostatek flexibility.Meridián sleziny/slinivky – jin

Čas: 9.–11. hodina

V činnosti je slinivka břišní a slezina, nedoporučuje se požívat alkohol. Vhodné je ovoce, med (je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti). Vyhýbat bychom se měli přílišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající vzestupně od nohy k hrudníkuPrůběh dráhy: Dráha vede od vnitřní strany palce na noze po vnitřní straně chodidla, před kotníkem po zadní straně lýtka  přes vnitřní stranu kolena a stehna nahoru a vstupuje do dutiny břišní, do sleziny a pokračuje do hrudníku, vnitřkem těla až ke krku a ke kořeni jazyka. Vnitřní větev meridiánu vede do srdce, kde se spojuje s dráhou srdce.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: plíce, břicho, střeva, žaludek, slezina, játra, urogenitální systém, dolní končetiny

Nálady: starosti

Element: země

Rovnováha energie: pocit, akceptování naděje, soucit, důvěra

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Tuhnutí kořenu jazyka, po jídle nutkání zvracet, bolesti žaludku, nadýmání břicha a říhání, diabetes, prudké bolesti pod srdcem, řídká stolice a průjem s pocitem nedostatečného vyprázdnění, zablokování vody v organismu, žloutenka, neschopnost stabilního spánku, potíže při dlouhém stání, opuchliny na vnitřní straně kolen a stehen, pocit chladu v končetinách, funkční porucha palce u nohy, nedostatek energie, vodnaté výtoky z nosu, krku, úst a jiných sliznic, anémie, poruchy elasticity cév, krvácivost, modřiny.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Zmatené, těžkopádné a pomalé myšlení, nesoustředěnost, poruchy paměti, prchavé myšlenky a utkvělé představy, nutkavé konání a dogmatismus, přílišná starostlivost a sebelítost, úzkostné stavy, duševní labilita, pocit vykořenění – člověk se obtížně adaptuje na prostředí, smutek. Dále odmítání, strach z budoucnosti, závist, umíněnost.

Meridián srdce – jin

Čas: 11.–13. hodina

Doba aktivní činnosti srdce. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy. Nastává mírný útlum, pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající sestupně od hrudníku k rucePrůběh dráhy: Začíná v srdci, jedna větev vede vnitřkem těla skrze bránici, druhá vede nahoru přes krk až k oku. Třetí větev vede příčně přes prsa, od srdce k plícím. Na povrchu ji ucítíme v podpažní jamce. Vede přes vnitřní stranu lokte  předloktí do dlaně a končí u nehtového lůžka na vnitřní straně malíčku. Zde se spojuje s meridiánem tenkého střeva.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: srdce, hrudník, centrální nervový systém, horní končetiny

Nálady: radost

Element: oheň

Rovnováha energie: sebevědomí, odpuštění, schopnost milovat, soucit, srdečnost

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Chorobné stavy spojené s činností srdce a s orgány či místy, kudy dráha prochází, bušení srdce, časté zčervenání, noční pocení a pocení při slabé námaze, bledost tváří, dlaní a chodidel, citlivost na teplo a chlad, pocity sucha v hrdle, žízeň, bolesti srdce, bolesti pod žebry a na vnitřní straně rukou, stoupání chladu do rukou, pocit horkosti v dlaních, žloutnutí očního bělma, nespavost.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Neschopnost empatie, duševní neklid, citová labilita, nadměrné citové reakce, hysterie, poruchy řeči a neschopnost komunikace, poruchy paměti, zapomnětlivost, roztržitost, poruchy spánku, děsivé sny, poruchy chování, upovídanost. Dále nízká sebedůvěra, nejistota, zármutek, nenávistné pocity, hněv, zklamání, mylná očekávání.

Meridián tenkého střeva  - jang

Čas: 13.–15. hodina

V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubů (vhodná doba na dentistický zákrok). Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající vzestupně od ruky k hlavěPrůběh dráhy meridiánu: Začíná na vnějším okraji nehtového lůžka malíčku, vede podél okraje dlaně k zápěstí a dále podél zadní strany předloktí k lokti, k nadloktí přes ramena k nejvyššímu bodu zad. Jedna větev meridiánu probíhá vnitřkem těla přes srdce, bránici a žaludek až k tenkému střevu. Druhá stoupá po straně krku k obličeji a vede až k uchu. Jedna krátká větev se stáčí k tváři a vede k vnitřnímu koutku oka, kde se spojuje s navazujícím meridiánem močového měchýře.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava,hrdlo, šíje, záda a horní končetiny

Nálady: radost

Element: oheň

Rovnováha energie: radost ze života, pocit akceptování, pocit bezpečí

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti v krku, bolesti ramene a nadloktí, rozpínavé bolesti v podbřišku, syndromy spojené s poruchami tvorby a distribuce tělních tekutin, k nimž se přiřazují i zežloutnutí bělma očí, hučení v uších, hluchota, bolesti šíje a ramene, záněty v oblasti čelistí, hučení a šelest v uších, napětí v šíji, ztráta citu v prstech na rukou.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Disharmonie dráhy se projeví poruchami analýzy a zpracování citů: přehnané kritizování, nekritičnost v analyzování, neschopnost přehodnotit vlastní city. V pozadí jde o strach o existenci, pocit neschopnosti těžit ze své činnosti, nepružnost, pocit neschopnosti vymezit si hranice, lehkovážnost, přeceňování svých možností, posouvání vlastních hranic na úkor jiných, stavy podráždění s pozadím poruch centrálního nervového systému (epilepsie, resp. epileptiformní stavy). Dále soužení, přecitlivělost, smutek, starosti.

Meridián močového měchýře – jang

Čas: 15.–17. hodina

Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního vrcholu.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající sestupně od hlavy k nozePrůběh dráhy meridiánu: Začíná od vnitřního očního koutku přes čelo k nejvyššímu bodu na hlavě. Jedna malá větev vstupuje do mozku. Hlavní větev meridiánu vede přes týl k šíji. Odtud jdou páteří dvě, popřídadě čtyři pararelní větve směrem dolů. V krajině bederní se jedna větev stáčí dovnitř těla k ledviněa k močovému měchýři. Obě větve vedou přes hýždě po zadní straně stehna dolů k podkolení jamce. Zde se setkávají a hlavní proud vede bércem k vnějšímu kotníku podél vnější strany chodidla ke konci malíčku. Zde se spojuje s energetickou dráhou ledvin.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: hlava šíje, záda, gluterální krajina, centrální nervový systém, kůže, vnitřní orgány.

Nálady: strach

Element: voda

Rovnováha energie: klid, důvěra odvaha

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Bolesti hlavy vnikající do mozku a do oblasti srostlé fontanely, pocit vytlačování očí z hlavy, bolesti připomínající natažení na šíji, bolesti a ztuhlost páteře, bolesti a napětí svalů v oblasti šíje, zad, pasu, sedacích svalů, zákolení, zadní strany lýtek a paty, pocity nevyrovnanosti v pase, zauzlení v jamce za kolenem a pocit řezavých bolestí v lýtkách, vznik hemoroidů, horečnaté stavy se zimniční třesavkou, duševní poruchy projevující se blouzněním, pomateností a záchvaty provázené ztrátou vědomí, slzení, výtok řídkých hlenů nebo krve z nosu, zežloutnutí očního bělma, obtíže spojené s močením, včetně inkontinence a častého močení, zadržování moči, zvětšení prostaty, nemoci kostí, některé formy artritidy a osteoporózy, předčasné vypadávání vlasů, jejich šedivění a ztráta lesku, kazivost zubů, poruchy sluchu, ztráta pohyblivosti malíčku u nohy, nedostatečná výživa šlach v těle, bolestivé pocity chladu v končetinách.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Neklid, bázlivost, nesmělost, bezohlednost, lehkovážnost, nedbalost, hyperaktivita autonomního nervového systému s nepřiměřenými reakcemi na stres a s neschopností uvolnit se, ustrašenost. Dále úzkost, bojácnost, netrpělivost, frustrace, zděšení.

Meridián ledvin – jin

Čas: 17.–19. hodina

V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukr, sůl, limonády,chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající vzestupně od nohy k hrudi


Průběh dráhy meridiánu: Začíná na spodní straně malíčku na noze, vede do středu chodidla a podél nártu k vnitřnímu kotníku. Odtud energie proudí nahoru po vnitřní straně lýtka ke kolenu, podél zadní vnitřní straně stehna, kde nahoře poblíž páteře vstupuje do těla, do ledviny a do močového měchýře. Dále vede přes stydkou kost, břicho a hruď nahoru až ke klíční kosti. Jedna malá větev začíná v ledvinách, stoupá nahoru skrze ledviny, bránici a plíce a podél krku ke kořeni jazyka. Další větev spojuje srdce s meridiánem krevního oběhu.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: plíce, vnitřní orgány, urogenitální orgány, hrdlo, dolní končetiny

Nálady strach

Element: voda

Rovnováha energie: důvěra, rozhodnost, kreativita, bezstarostnost, sebevědomí

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Všechny nemoci ledvin spojené s jejich funkcemi, nechutenství, temné zbarvení obličeje, temné kruhy kolem očí, prosáknutá víčka, váčky pod očima, akné, ekzémy, suchost dlaní, dušnost, vykašlávání krvavých hlenů, sípání a lapání po dechu, horko v ústech, suchý jazyk, záněty v hrdle, angíny, žloutenka, rozmazané vidění, arytmie, bolesti srdce, bolestivé pocity dřevěnění a chladu natahujícího se do kostí, únava, potíže v sexuální a hormonální oblasti, poruchy plodnosti, sklon k potratům, opožděný růst, chronická únava, pocity bolesti a přecitlivělosti na bedrech, vnitřní straně kolen, stehnech, lýtkách a kotnících, doprovázené tvorbou otoků, pálivé bolesti na chodidlech, bolesti v průběhu dráhy, poruchy sluchu a rovnováhy, zvonění v uších, křehkost kostí, kazivost zubů, klopýtání, ochablost dolních končetin, zadržování vody, noční pomočování, onemocnění uší.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Duševní neklid, nerozhodnost, váhavost, úzkostlivost, vztahovačnost, netrpělivost, cynismus, podezřívavost, zapomnětlivost, snížená motivace, pocity beznaděje, tendence k rozladěnosti a smutku, fobie, bázlivost, strach. Dále úzkostlivost, pověrčivost, přehnaná opatrnost, vnitřní napětí.

Meridián obalu srdce – osrdečník – krevního oběhu - jin

Čas: 19.–21. hodina

Do činnosti se dostává obal srdce – krevní oběh. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krémů na bolestivá místa.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající sestupně od hrudníku k ruce


Průběh dráhy meridiánu: Začíná v srdci, klesá skrze bránici dolů a spojuje horní, střední a dolní část medidiánu trojohřívače. Druhá větev proudí do oblasti žeber, vede okolo podpažní jamky na vnější stranu nadloktí a podél něj k onybu paže a přes předloktí i dlaň až k nehtu prostředníčku. V dlani se jedna krátká větev stáčí a u nehtového lůžka prsteníčku se spojuje s meridiánem trojohřívače.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: cévní a nervový systém, srdce, hrudník, žaludek, horní končetiny

Nálady: radost

Element: oheň

Rovnováha energie: vnitřní klid, uvolněnost, sebedůvěra, spokojenost

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Křečovité bolesti na vnitřní straně předloktí a v ohybu lokte, dále problémy se srdcem projevující se pocitem plnosti anebo silným bušením srdce, pocity horkosti v dlaních, zrudnutí tváře a zežloutnutí očního bělma. Onemocnění mozku, migréna, epilepsie, nevolnost a zvracení, angina pectoris, škytavka, poruchy prokrvení, ochrnutí, stavy vyčerpanosti, zhroucení oběhového systému nebo šok.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Sklon k ustavičnému hlasitému smíchu, duševní neklid. Dále trudomyslnost, pocity viny, zasmušilost, žárlivost, neklid, pocity napětí.

Meridián Tří ohňů – jang

Čas: 21.–23. hodina

Doba činnosti „tří zářičů“ – tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.

Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající vzestupně od ruky k hlavě


Průběh dráhy: Dráha vede od vnější strany prsteníčku přes hřbet ruky k zápěstí nahoru předloktím přes loket k zadní straně nadloktí a k zadní straně ramen. Odtud stoupá přes ramena a pod hrudní kostí se stáčí do hrudníku. Vnitřní větev vede skrze osrdečník do bránice a zde sjednocuje úrovně horního, středního a dolního ohřívače (dolní část břicha  - oblast kolem žaludku – hruď). Vnější větev vede po straně krku směrem nahoru podél zadního okraje ucha a uvnitř obkružuje tvář. Jedna malá větev vede skrze ucho a před uchem vystupuje na povrch, stoupá až k vnějšímu konci obočí a zde se spojuje s meridiánem žlučníku.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem- uši oči, postranní části hrudníku, lokty, ramena

Element: oheň

Rovnováha energie: pocit lehkosti, veselost, vyrovnanost, naděje

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Nahluchlost, pocity hučení v uších, bolestivý zánět hrdla, pocení, poruchy termoregulace, oběhové potíže, poruchy funkce lymfatického systému a oslabení imunity, alergie, zadržování tekutin a toxinů v organismu, otoky v průběhu dráhy, bolest vnějšího koutku oka, opuchnutí tváře v prostoru jařmové kosti, bolesti za uchem a na vnější straně ramena, v oblasti nadloktí, lokte a předloktí, neschopnost používat prsteníček. Onemocnění ucha, poruchy rovnováhy, hučení a šelest v uších, bolesti v kloubech, v paži nebo v ramenou, zažívací potíže, stav vyčerpání.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nedostatek vstřícnosti ve společenských vztazích, přílišná starostlivost o sebe a své blízké. Dále zoufalství, beznaděj, osamělost, trudomyslnost, syndrom vyhoření.

Meridián žlučníku – jang

Čas: 23.–1. hodina

Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.

Obecná charakteristika: jangová dráha, probíhající sestupně od hlavy k noze


Průběh dráhy: Začíná ve dvou větvích z vnějšího očního koutku. Jedna větev vede klikatě po straně hlavy, pokračuje za uchem přes krk k ramenům, odtud dále směrem dolů podél dolních žeber k partii boků. Druhá větev vede vnitřkem těla skrze tvář, běží přes krk a hrudník směrem dolů k játrům a ke žlučníku. V oblasti boků se spojuje s první větví. Energetická dráha potom vede skrze kyčelní kloub po vnějším okraji stehna ke kolenu, po bérci k vnějšímu kotníku přes nárt až ke konci čtvrtého prstu. Na nártu se jedna malá větev stáčí příčně přes chodidlo k palci a přináší energii do meridiánu jater.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: uši, oči, hrudník, játra, žlučník, hýždě, kolena, dolní končetiny

Element: dřevo

Rovnováha energie: skromnost, pochopení, tolerance, shovívavost, podnikavost, kreativita

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Žlučníkové potíže a žlučové kameny, hořkost v ústech, bolesti v podžebří, časté vzdychání, vysychání  pokožky, zvadlá barva obličeje, povrchu chybí mastnota a vláha, pocit horka stoupajícího po vnější straně lýtka a stehna. Dochází také k působení na stav kostí, i když tato funkce náleží ledvinám. Bolesti hlavy v čelní oblasti a u koutků očí, ztuhlost šíje a ramen, bolestivý otok v jamce nad klíční kostí a v podpaží, zánět uzlin v podpaží nebo na krku, samovolné pocení, záchvaty horečky nebo zimniční třesavky, vnější bolesti kloubů v místech průběhu dráhy, na žebrech, kyčlích, kolenou, kotníku, nepohyblivost prstu vedle malíčku u nohy. Onemocnění očí a uší, bolesti hlavy, napětí v šíji, bolesti v kříži, svírání v hrudi, bolesti kyčelního kloubu a kolena, městnání krve v nohách.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, zamlžené myšlení, neschopnost praktického uskutečnění životních plánů, zvýšená pozornost vůči detailům – puntičkářství, nadměrné přebírání zodpovědnosti, chronická nespokojenost, netrpělivost, ustavičná vznětlivost. Dále vztek, hněv, nerozhodnost, bezmocnost.

Meridián jater – jin

Čas: 1.–3. hodina

Aktivují se játra. V této době nastává útlum (nejnižší okysličení mozku), proto je třeba zvýšit pozornost např. při cestování. V tuto dobu se rovněž budí žlučníkáři, protože játra a žlučník jsou párové orgány. Nedoporučuje se pít alkohol, kouřit, požívat tuky, kávu.

Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající vzestupně od nohy k hrudníku


Průběh dráhy: Začíná u nehtového lůžka na vnější straně palce u nohy, vede přes chodidlo, před vnitřním kotníkem se stáčí k vnitřní straně lýtka, pokračuje směrem nahoru ke kolenu a stehnu, ke stydké krajině, obkružuje genitálie a vstupuje do podbřišku. Energie vtéká uvnitř těla do jater a do žlučníku, ale ještě než se vlije do plic, kde se koloběh energetické dráhy uzavírá, rozděluje se pod žebry. Zde začíná cyklus oběhu energie nanovo. Oddělená větev vede podél průdušnice ke krku a dále k oku, odtud pak přes tvář, směrem dolů, obkružuje vnitřek rtů. Další větev stoupá přes čelo k vrcholu lebky.

Orgány a okrsky pod jejím vlivem: postraní části trupu, játra , žlučník, pankreas, urogenitální orgány

Nálady: hněv

Element: dřevo

Rovnováha energie: spokojenost, umění odpouštět, pocit štěstí, chuť do života

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Kromě onemocnění souvisejících s funkcemi jater jsou s dráhou spjaty i lokální poruchy, např. otok šourku u mužů a podbřišku u žen, potíže s předkláněním a zakláněním trupu, bolesti v kříži a hlavy, hučení v uších, rozostřené vidění, suchost očí, pocity plnosti v podžebří, zvracení, zácpa, průjmy, poruchy trávení, pomočování nebo zaražení močení, zvýšená únava, střídavé otékání šourku. Svalové křeče v průběhu dráhy, onemocnění šlach, kloubů a vaziva. Obličej je suchý a má barvu prachu, měkké, slabé, křehké nehty, vlasy bez lesku. Migréna, bolesti v oblasti hrudi a zad, poruchy menstruace, záněty močových cest, bolesti v lýtku, vysoký krevní tlak, epilepsie.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nadměrná sebekontrola, pocit slabého sebeovládání, nevyrovnané chování a emoce, výbuchy zuřivosti, vztek, impulsivní projevy, zvýšená podrážděnost, přecitlivělost na hluk, silné vůně a chuti, frustrace, nepružnost myšlení, přepracovanost s neschopností uvolnit se, přílišné plány. Dále vztek, hněv, zášť, zlost, pomstychtivost.

Dva řídící meridiány


Meridián zadní střední dráhy – řídící dráha - jangPrůběh dráhy: Vládnoucí dráha začíná v oblasti pánve a stoupá vnitřkem těla k ledvině. Proud energie je veden další vnitřní větví dolů k hrázi a tam vystupuje na povrch. Vede ke kostrči, středem páteře nahoru k hlavě a do mozku. Přes nejvyšší bod hlavy se hlavní proud stáčí k čelu a nosu a končí na horní dásni.

Rovnováha energie: radost ze života, podnikavost, klid, vyrovnanost

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Nervové poruchy, křečovité záchvaty epileptické povahy, bolesti vystřelující z podbřišku nahoru až k srdci, zaražené močení, hemoroidy, pomočování a sucho v krku, neplodnost, páteř se napružuje (v křeči) a prohýbá se dozadu, křečovité ztuhnutí páteře a mdloby. Člověk se nemůže vyprázdnit vpředu ani vzadu a mívá kýlu, nedostatek vitality, sexuální poruchy, bolesti zad. Infekční nemoci, nachlazení, krvácení z nosu, bolesti hlavy, bolesti zad, únava, bronchitida, nervová slabost, nemoci pohlavní a močových cest.

Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, nejasné myšlení, neschopnost prakticky uskutečňovat životní plány, zvýšená pozornost vůči detailům, pocity nadměrné zodpovědnosti, deprese, pokleslost na mysli, nedostatek energie.

Meridián přední střední dráhy – dráha početí - jinPrůběh dráhy: Začíná v oblasti pánve, na povrch těla vystupuje u hráze v oblasti řitního otvoru, vede přes genitálie směrem dopředu, stoupá středem břicha k hrudi a krkem ke spodní čelisti. Tam světelný proud vniká dovnitř, obkružuje rty a vysílá dvě odnože k očím.

Rovnováha energie: klid a mírnost, vnitřní klid, sebedůvěra, zodpovědnost za sebe sama, důvěra, otevřenost.

Fyzické projevy energetické nerovnováhy: U žen – poruchy menstruace, bolesti prsů, bělotok, sklon k potratům, vytváření sraženin v podbřišku, frigidita, u mužů je s funkcemi dráhy spojen vznik kýly, impotence, obě pohlaví – neplodnost, průjmy, zácpa, poruchy močení, zvracení krve, kašel, bolesti zubů a v krku, bolesti v centrální linii přední strany trupu, poruchy trávení, onemocnění srdce a plic, poruchy řeči, ochrnutí obličeje, bronchitida, chraptivost, astma, vysoký krevní tlak, nadýmání, bolest břicha, urogenitální potíže.Psychické projevy energetické nerovnováhy: Emoční labilita, tréma, nervozita, poruchy řeči, koktavost, slabá vůle, pocity studu, stydlivost, červenání se, napětí, svírání na hrudi.

Informace čerpány z knih : Andělé léčí Světlem – Trudi  Thali, Učebnice základů Reiki – Jarmila Riegerová.

Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Článek nebo jeho části je možné šířit dál pouze pro osobní potřebu a k nekomerčním účelům, pokud bude připojeno celé znění této poznámky včetně aktivního odkazu na uvedené stránky. Děkuji za respektování této podmínky.

52 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page