top of page
  • Obrázek autorapLanas

Naše NUTKAVÉ TOUHY po jídle


Na stránkách zivepoteseni.cz je "šťavnatý" článek na téma CHUTĚ...

" Nic není buď dobré, nebo špatné, ale myšlení to takové dělá.“ ~ William Shakespeare Zdraví duch a mysl se zrcadlí v pohodě našeho těla, včetně chuti k jídlu a životu. Chuť k jídlu je jako červená kontrolka, která začne varovat, když dochází palivo a signalizuje „Potřebuji být víc v pohodě!“ Každý máme chuť na jídlo, o kterém se domníváme, že nám navodí dobrý pocit a klid mysli. Chceme se cítit lépe po emocionální stránce, zvýšit si hladinu energie, být klidnější nebo se cítit sebevědoměji. A někdy taky zatoužíme i po jídle, o kterém dobře víme, že nám naplnění našich potřeb nepřinese, ba dokonce má tendenci nás o energii obrat. Podívejme se spolu na 4 druhy nutkavé touhy neboli chutě, a co nám můžou prozradit.

Podporující Chutě

Podporující neboli podpůrné chutě se objevují, když tělo instinktivně touží po potravinách, které napomáhají procesu hojení, splňují nutriční potřebu nebo neutralizují nerovnováhu v těle. Všimli jste si někdy některé podivné věci, které jedí zvířátka, když jsou nemocné? Kočky mohou žvýkat rostliny a trávu, psi mohou jíst staré šišky, kousky dřeva nebo lízat ložiska jílů. Nikdo neřekne psovi jíst hlínu, protože pozitivně nabité minerály, které obsahuje, pomáhají neutralizovat kyselé jedy v jeho systému a navracejí pH krve zpět k normálu; dokonce ani sám pes nechápe, proč to dělá. Je to jednání na základě instinktivního procesu daleko od logiky. Stejný proces se vyskytuje u lidí. Podpůrné chutě jsou někdy rozumné a jasné, nebo taky neočekávané a nutričně nesrozumitelné. Už jste někdy toužili po citrusech, když jste trpěli nachlazením nebo chřipkou? Je snadné ospravedlnit toto biologické přání, když pomyslíme na obsah vitaminu C v pomerančích a grepech a jejich očišťující účinek na těle. Jiné chutě se vzpírají tradičnímu chápaní, a přesto jsou pozoruhodně úspěšné. Mezi takové příklady od lidí patří malinová šťáva při bolestech hlavy a únavě, čerstvé fíky na depresi, arašídové máslo na ucpaný nos. Tyto chutě jsou jedinečné pro jednotlivce, který je má a pravděpodobně by neobstáli pro většinu ostatních. Jednoducho řečeno: tělo žádá, protože ví.

Rozptylující (zkreslené) Chutě

Rozptylující neboli disperzní touha po potravinách je ta, která ubírá zdraví a snižuje naši energii. Ačkoli intenzita toužení po rozptylujícím jídle může být stejně silná jako u podporující chuti, koneční výsledek ukojení této touhy způsobuje, že se cítíme těžce, napatí, bez energie ba dokonce provinile. Mnozí z nás touží po potravinách, o kterých máme podezření, že přinesou nežádoucí účinky, a to zejména při jejich přílišné konzumaci: cukr, alkohol, smažená jídla, hotovky nebo bufetová strava jsou zřejmé příklady. Tak jak je možné, že můžeme toužit po něčem nám prospěšném a zároveň tíhnout k něčemu škodlivému? Pokud je tělo přirozeně moudré, jak může být tak hloupé? Odpověď spočívá v povaze naší touhy. Život sám o sobě je toužení. Toužíme po smyslu, účelu, lásce a naplnění našich tužeb. Za každým lidským chováním, bez ohledu na to, jak je jedinečný nebo malý, je touha po něčem víc: více života, větší hloubka zkušenosti. Přes mnoho obtíží a překážek, kterým čelíme, se mohou naše touhy zkreslit. Přirozená touha po vnitřní síle může začít svádět nutkáním získat moc nad druhými. Touha po lásce může být otočena do beznadějné snahy získat souhlas od každého, koho potkáme. Nebo touha po seberealizaci se může stát posedlostí hromadit peníze a získat prestiž. Tělo také touží. To touží po potravě, vodě, doteku, zvuku a smyslnosti. Touží po živosti přes sladké věci, chutné věci a cokoli, co stimuluje a vzrušuje smysly ke zvýšenému prožívání života. Tělo touží zažít více sebe. A stejně jako psychologické touhy můžou být zkreslené, můžou tak být i ty biologické. Rozptylující touha je touha zkreslená v těle. Tělo je doslova hnané myslet si, že zvýšená konzumace škodlivých látek by byla užitečná. Často toužíme po zážitcích, o kterých jsme pevně přesvědčeni, že jsou potřebné. Můžeme usilovat o přátelství, vztah, práci nebo tvoření peněz, které se zdají chytré v daném okamžiku, ale později se ukážou jako zahanbující volba. Tělo je podobně zaslepené, když se potýká s mocnými látkami nebo zkušenostmi, které slibují naplnění, jako např. alkohol, cukr, apod. Pointou je zde: stejně jako srdce může hledat lásku na všech špatných místech, tak může i tělo. Oba jsou snadno svedené. Bez viny. Celý článek zde: http://www.zivepoteseni.cz/news/nase-nutkave-touhy-po-jidle-/

6 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page