top of page
  • Obrázek autorapLanas

Experiment škodlivost wifi a mobilů

Pět mladých dívek devátých tříd z Dánska a jejich vědecký experiment způsobující rozruch vědecké komunity.Dívky si všimly, že při usínání s mobilem blízko hlavy jim způsobuje problémy se soustředěním další den ve škole. Chtěli si tak tedy vyzkoušet experiment zkoumající vliv záření mobilních telefonů a jejich účinků na člověka. Škola (Hjallerup School) však neměla prostředky pro otestování účinků a tak se dívky rozhodli alespoň otestovat účinky záření na rostlinách.

Studentky umístily šest misek osazené typem řeřichy do místnosti s dvěma wifi routery, které podle výpočtů dívek vyzařují stejné množství jako obyčejný mobil. Šest misek bylo umístěno mimo dosah záření.

Během dalších 12 dnů studentky zdokumentovali jejich výsledky a došli k viditelným závěrům. Semínka řeřichy umístěné v blízkosti routerů nestačily vyklíčit. Mnohé z nich se zdáli „mrtvé“, zatímco řeřiše zasazené mimo dosah routerů se dařilo velice dobře.

Za experiment získaly studentky nejvyšší ocenění v krajské vědecké soutěži a jejich experiment si získal zájem vědecké komunity po celém světě. 

0 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentarer


bottom of page